W dniu 18.06.2017 wraz z rozdaniem nagród na zakończenie zawodów krajowych WKKW w Mosznej zakończyliśmy realizację projektu : „Jeździectwo – wspólna pasja / Jezdectví – společná vášeň”: przygotowanego za pośrednictwem Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad, program INTERREG Republika Czeska-Polska.
Projekt obejmował współpracę transgraniczną partnerów : LKJ Moszna i Staj Kincl Horny Mesto w organizacji 3 dniowego szkolenia jeździeckiego które odbyło się w dniach 14-16.06.2017 oraz 2 dniowych polsko-czeskich zawodów w dyscyplinie WKKW / Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego / przeprowadzonych w dniach 17-18.06.2017
W szkoleniu które poprowadził znany i doświadczony zawodnik i trener dyscypliny WKKW Wojciech Mickunas wzięło udział 25 uczestników z Polski i Czech zamieszkałych na terenie Euroregionu Pradziad.
Prowadzący okazał się osobą szalenie kontaktową i charyzmatyczną. Pomimo ogromnego dorobku i doświadczenia w swoich wykładach posługiwał się przystępnym językiem przykładów i zabawnych porównań które z powodzeniem trafiały do wyobraźni jeźdźców. Uczestnicy z końmi wzięli udział w zajęciach praktycznych – dwóch treningach, otrzymując od trenera cenne wskazówki w zakresie prawidłowego dosiadu oraz zalecenia odnośnie dotychczasowego i przyszłego sposobu pracy ze swoimi końmi.
Bardzo interesującą prezentację mającą na celu porównanie systemu organizacji jeździectwa w Polsce i Czechach przygotował Pan Marek Ruda – międzynarodowy sędzia ujeżdżenia, który przekazał uczestnikom wiele cennych wskazówek związanych z możliwością startów w zawodach po obu stronach granicy.
Pani Dorota Bogusz na co dzień lekarz weterynarii w bardzo szczegółowy sposób przedstawiła problematykę żywienia koni i prawidłowej pielęgnacji kopyt – udowadniając że „bez kopyt nie ma konia” a prawidłowe żywienie to nie tylko kwestia dobrych wyników sportowych ale często życia i zdrowia konia.
3 dniowe warsztaty zakończyło przekazanie uczestnikom pamiątkowych dyplomów podpisanych przez samego mistrza Wojciecha Mickunasa. Sprawdzianem umiejętności zdobytych podczas szkolenia miał być udział w zawodach WKKW. Uczestnicy którzy zdecydowali się na udział w zawodach z powodzeniem przebrnęli przez wszystkie z 3 prób : ujeżdżenie, krossi i skoki – kończąc zawody i zdobywając pamiątkowe folts – co oznacza że nauka nie poszła w las : -).Dla wielu z nich był to absolutny debiut w tej trudnej dyscyplinie i pierwsze tego typu doświadczenie w karierze jeździeckiej. Dobre humory i widoczne na zdjęciach uśmiechy przy końcowej dekoracji świadczą, że było to doświadczenie raczej udane.
Radio Opole które przejęło patronat medialny nad imprezą oraz 10 dniowa kampania reklamowa przyczyniło się do nagłośnienia zawodów w regionie, co zaowocowało obecnością pokaźnej liczby widzów którzy z trybun hipodromu obserwowali zmagania zawodników na trasie krosu gorąco dopingując przede wszystkim przedstawicieli gospodarzy.
Podczas projektu, nie zabrakło czasu na relaks i integrację z naszymi południowymi sąsiadami. Służył temu przede wszystkim „wieczór karaoke” podczas którego wybrzmiało wiele polskich i czeskich „szlagierów” wykonywanych z wielkim zaangażowniem przez prawie wszystkich uczestników szkolenia. Najlepszym wykonawcą utworów „country” i amerykańskich blusowych ballad okazał się sam prowadzący Wojciech Mickunas – którego talent do śpiewania, jak się okazało, można porównać z tym do jazdy konnej.
Warsztaty okazały się także świetną okazją do podniesienia poziomu znajomości obu języków i wyjaśnienia dotychczasowych częstych „nieporozumień” językowych. W wyniku których każdy polski uczestnik dowiedział się że wyjeżdżając na zawody do Czech nie należy „szukać” organizatora a „nepřítomný” zawodnik nie oznacza utraty przytomności ale „nieobecność”. W ten sposób należy przyjąć, że program spełnił swoje zadanie w zakresie wymiany różnorodnych doświadczeń.
Na pamiątkę po zakończonym programie zostaną uczestnikom i zawodnikom – piękne statuetki, koszulki z nazwą programu, dyplomy i limitowana seria flots, które warto zachować – dla potomnych bo z czasem zakładamy wzrost ich wartości :- ).
Realizacja projektu wymagała on wszystkich w tym partnerów : LKJ Moszna i Staj Kincl Horny Mesto sporej ilości pracy i zaangażowania ale – warto było. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i prowadzącym.
Opisane wyżej fakty uwieczniono na zdjęciach i w krótkiej relacji filmowej przygotowanej przez TVP Opole
Zapraszamy do oglądania.
Magdalena Donimirska-Wodzicka
Koordynator Projektu: „Jeździectwo – wspólna pasja / Jezdectví – společná vášeň”
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice