Historia hodowli SK Moszna

W 1948 roku, w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku w Mosznej, na terenie zabytkowego parku w otoczeniu azalii i rododendronów, z dala od wielkomiejskich ośrodków rozpoczęła się historia Stadniny Koni Moszna.

W 1948 roku do zabytkowych zabudowań posiadłości hrabiego von Tiele-Winckler - przedwojennego właściciela Zamku w Mosznej - zostały przeniesione pierwsze 25 klaczy rasy pełnej krwi angielskiej. Ocalałe klacze pochodziły głównie z prywatnych hodowli prowadzonych w polskich majątkach przed II wojną na terenie wielkopolski i we wschodniej Polsce W zabudowaniach gospodarczych pałacu w Mosznej uratowane klacze znalazły idealne warunki do dalszej hodowli.

Do roku 1961, obok stada klaczy pełnej krwi angielskiej (xx), Stadnina w Mosznej posiadała również klacze rasy "fiording" ( norweskie konie robocze ), które następnie zostały przeniesione do Stadniny w Nowielicach . W ramach wymiany za klacze fiordzkie z Nowielic, przyszły do Mosznej klacze ze znakiem Gryfa Pomorskiego, określone następnie mianem koni "szlachetnej półkrwi". Od tego czasu Stadnina w Mosznej rozpoczęła hodowlę koni szlachetnej półkrwi (sp) stając się pierwszym w Polsce ośrodkiem hodowli koni przeznaczonych do sportu wyczynowego.
 

464J2520

W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych ówczesna Państwowa Stadnina Koni w Mosznej została przekształcona w spółkę z o.o. z jednoosobowym udziałem Skarbu Państwa a następnie w lutym 2001 roku Spółka została sprywatyzowana zachowując nazwę Stadnina Koni Moszna sp. z o.o.

Aktualnie Stadnina Koni Moszna jest znanym w kraju i za granicą ośrodkiem hodowli koni sportowych. Urodzone w Mosznej konie pełnej krwi angielskiej (xx) odnoszą liczne sukcesy na torach wyścigowych w Polsce, Czechach, Włoszech i Anglii, mając na swoim koncie zwycięstwa w ponad 200 wyścigach imiennych w tym 5 razy w najważniejszej gonitwie sezonu - "DERBY" w Polsce i 2 razy w tej samej nagrodzie za granicą oraz wygraną w największej europejskiej gonitwie płotowej - „Wielka Pardubicka” - w 2009 roku.

Wyhodowane w Mosznej konie szlachetnej półkrwi (sp.) startują w zawodach w konkurencji skoków, ujeżdżenia oraz WKKW, mając na swoim koncie takie sukcesy jak m.in. : wygrana w konkursie otwarcia Mistrzostw Świata w skokach przez przeszkody w Lipsku, zdobycie tytułu Najlepszego Konia próby terenowej w Finale Pucharu Świata w konkurencji WKKW w Malmo, udział w Igrzyskach olimpijskich 2008 w Pekinie w dyscyplinie ujeżdżenia i WKKW koni Randon i WAG.

Aktualnie stado liczy ponad 180 szt. koni obu ras, w tym 30 matek rasy xx oraz 20 matek rasy sp. i około 35 koni sportowych biorących udział w zawodach. Nad całością hodowli formalną pieczę sprawuje Polski Związek Hodowców Koni oraz Polski Związek Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej, których to organizacji Stadnina jest aktywnym członkiem.

Tereny użytkowane przez Stadninę obejmują ok.250 ha w skład których wchodzi zabytkowy park, pastwiska, łąki, stawy i grunty orne. Spółka mieści się w zabudowaniach należących do kompleksu pałacowo-parkowego z 1910 roku w których znajduje się również baza noclegowa na 30 miejsc.

Piękno przyrody, sprzyjający mikroklimat oraz panujący spokój, tworzą z Mosznej miejsce szczególne do którego z przyjemnością powraca każdy kto choć raz się tutaj znalazł.

Dodaj komentarz