30 grudnia w Doha na torze Al-Rayyan rozegrano Qatar Derby.

Gonitwa rangi lokalnej Grupy 1 odbyła się na trawiastej bieżni na dystansie 2000m i zgromadziła na starcie 16 trzylatków. W czasie 2’00.41” po torze dobrym (elastycznym) zwyciężył MAC MAHON (od Miss Sultin po Celtic Swing). Trenowany przez Stefano Bottiego, a dosiadany przez Dario Vargiu ogier wygrał o 2 i ¼ długości i był to jego czwarty sukces w sezonie 2017. Wiosną zwyciężył na 2100m w Rzymie (Premio Corsa San Giuseppe), po czym nie pozwolił się pokonać w Listed w Mediolanie (Premio Emanuele Filiberto) na 2000m. Hattrick miał miejsce w stolicy Włoch (tor Capannelle) w… Derby Italiano G2 na 2200m! Latem we Francji nie zaistniał (ósmy) w Grand Prix de Paris G1 na 2000m na bieżni Saint-Cloud, ale nie stracił wiele do zwycięzcy. Powrócił do ojczyzny i na San Siro w Mediolanie plasował się trzeci w porównawczym Premio Federico Tesio G2 na 2200m, a w Premio Roma G2 w Rzymie na 2000m zajął miejsce drugie.

Gniady Mac Mahon (zinbredowany 3x5x5 na og.Northern Dancer) urodził się we Włoszech 2 maja, a pochodzi od klaczy Miss Sultin, która wygrywała trzykrotnie i plasowała się (trzecia) na poziomie Listed (Premio Baggio), czym powtórzyła wynik swojej matki Miss Caerleon (po Caerleon) – ta w karierze biła konkurencję dwukrotnie. Z kolei trzecia matka naszego bohatera – Satin Pointe (po Sadler’s Wells) ma w dorobku pojedynczy sukces i również trzecie miejsce w zarezerwowanym dla klaczy Prix des Reservoirs G3 we Francji.

Ojciec matki naszego bohatera – Celtic Swing (po Damister) to niepokonany dwulatkiem (w 3 wyjściach) triumfator Racing Post Trophy G1 1600m i czempion tej kategorii wiekowej wśród ogierów w Anglii. Trzylatkiem reprezentant rodu og.Mr. Prospector wygrał przygotowawczy Greenham St. G3 1400m, by klasyczne 2000 Guineas G1 przegrać ledwie o łeb z og.Pennekamp. W Prix du Jockey Club G1, czyli we francuskim Derby (jeszcze na 2400m), podobnie jak we wszystkich swoich startach (z wyjątkiem debiutu) był faworytem i… sprostał tej roli, pokonując og.Poliglote. Karierę torową zakończył ósmym miejscem w Irish Derby G1.

Postawa dzielnego średniodystansowca to świetna reklama dla jego ojca – ogiera RAMONTI, który w zbliżającym się sezonie rozpłodowym stacjonuje w Stadninie Koni Moszna.

Tekst – www.folbluty.org

Posted in Uncategorized.